חזון

אביב ניהול קרנות שואפת להטמיע את נושא ההוגנות בשוק ההון ובעולם העסקים הישראלי. ביולי 2013 הקמנו את אביב ערכית, הקרן הראשונה בישראל שמשקיעה בחברות שמתנהלות בהוגנות. היינו חריגים בנוף שוק ההון הישראלי, אבל פעלנו רבות כדי להנחיל את הערכים שהאמנו בהם. כתבנו מאמרים, העברנו הרצאות והתראיינו בכל מקום אפשרי, במטרה להטמיע את הנרטיב שלפיו הוגנות טובה לעסקים ולהשקעות ומשתלמת, קודם כל כלכלית.

מאז חלו תמורות רבות בשוק. מפעל הפיס הכריז שהוא משקיע רק בחברות שלא עשו תספורות, משיקולי הוגנות. איי.בי.איי הקימו בחברת ניהול התיקים שלהם מחלקה שמנהלת תיקים בחברות הוגנות, פסגות גיבשו רשימה שחורה של חברות לא הוגנות, ולאחרונה השיקו אמנה חברתית. פסגות ואלטשולר שחם סירבו להשתתף בהנפקת אג"ח של תשובה בגלל התספורת שעשה קודם לכן, ועוד.

שוק ההון מפנים שהוגנות טובה קודם כל פיננסית. זה תהליך ארוך, זה לוקח וייקח עוד זמן רב, אבל התהליך החל והוא מתגבר. אנחנו עושים כל מה שאפשר כדי לסייע, וגם מפרגנים למתחרים שפונים לכיוון.

כפועל יוצא של קידום ההוגנות בשוק ההון הישראלי, פנינו אל עולם ההשקעות הכשרות. עד השקת קרן אביב הוגנות והלכה, קרנות כשרות הוגדרו כקרנות שמשקיעות בחברות ששומרות שבת ומחזיקות בהיתר עסקה. אביב הוגנות והלכה היא הקרן הראשונה שמשקיעה בחברות ששומרות שבת ומחזיקות בהיתר עסקה מחד, אבל גם בחברות שמתנהלות בהוגנות, כלומר שומרות על 'לא תגנוב', 'לא תלין פעולת שכיר', 'לא תגזול' ובכלל על הציווי הכללי – 'ועשית הישר והטוב'. בכך היא מקיימת השקעה על פי ההלכה היהודית, שכוללת גם את המצוות שבין אדם למקום, אבל גם את המצוות שבין אדם לחברו.