סקירות חודשיות

הסקירה החודשית - אוגוסט 2014 
 

בישראל, חודש אוגוסט הוא חודש של סיום והתאוששות מהמלחמה ברצועת עזה וממתקפות הטילים על ישראל, וחזרה לסדר היום הכלכלי. מערכת הביטחון דורשת תוספת של 9 מיליארד ₪ בשנת 2014 ועוד 11 מיליארד ₪ בשנת 2015. שר האוצר רוצה להגדיל את הגירעון ומתנגד בתוקף להטלת מיסים, לעומת נגידת בנק ישראל שדורשת להטיל מיסים במקום הגדלת הגירעון. תוכנית מע"מ אפס ששואף להנהיג שר האוצר בתחום הדיור מעוכבת ולא ברור אם תצא אל הפועל, שוק הדיור בינתיים קפוא, קיימת ירידה חדה בביצוע עסקאות ורוב הגורמים חוזים המשך עלייה של מחירי הדירות בתום ההקפאה. לכל אלו צריך להוסיף את ההאטה בצמיחה ברבעונים האחרונים, את החשש ממיתון, ומקבלים תמונה של אי וודאות כלכלית שרק הולכת וגדלה. ובכל זאת שתי נקודות אור, אחת בהקשר הכלכלי והשנייה בהקשר של שוק ההון. בהקשר הכלכלי, ידוע שמלחמות מסייעות להניע את גלגלי הכלכלה. תוספת התקציב שדורש משרד הביטחון, חלקה ילך להשלמת מלאים וחלקה למלאים חדשים ושיפור ציוד. מדובר בפעילות כלכלית שמשפיעה על מעגלים רבים סביבה ותורמת לצמיחה. בהקשר של שוק ההון, הריבית ירדה החודש בעוד 0.25% לרמת שפל חסרת תקדים של 0.25% בלבד. הריבית האפסית וגם שווקי חו"ל החיוביים ממשיכים להניע את המשקיעים לעבר שוק המניות וכרגע הריבית היא עדיין הגורם החזק בשטח.

 

בתחום הביומד, לאחר ירידות חדות במדד הביומד הישראלי בחודש יולי, השלים החודש מדד תל אביב ביומד ירידה מתונה איך עדיין יותר משמעותית של כ – 3.5%, בעוד שמדד ה – S&P Healthcare הגלובלי חזר לטריטוריה הירוקה עם תשואה חודשית חיובית של 3.6%. החודש התפרסמו דוחות כספיים לרבעון השני עבור שורה של חברות ביומד, ביניהן מזור, קמהדע, איתמר, אינסוליין ואחרות. הדוחות היו מעורבים, לא הצביעו על מגמה ולרוב גם לא טמנו בחובם הפתעות. חברות ביומד נוספות צפויות לפרסם דוחות בשבועות הקרובים ואנחנו עוקבים בעיון. חברה נוספת שכדאי להזכיר היא חברת מדיגוס, שמייצרת מכשור רפואי מתקדם לפרוצדורות אנדו – כירורגיות. מדיגוס, המפתחת בין השאר מצלמות זעירות לשימושים רפואיים, הודיעה כי גייסה בהצלחה 38 מיליון שקל בהנפקה פרטית למוסדיים, ביניהם מגדל ביטוח וגופים אמריקאיים, הנפקה המעידה כי למרות תנודתיות המניות, התעשייה ממשיכה קדימה והמוסדיים אט אט מצטרפים גם הם. תקופת הירידות הממושכת אכן מעיבה על השוק כולו, אולם אנו מאמינים כי חלק מהחברות הגיעו לרמות המהוות הזדמנות קנייה מצוינת עבור משקיעי הטווח הארוך. כמו כן יציבות ביטחונית, המשך קיומה של סביבת ריבית נמוכה וסנטימנט חיובי לביומד מכיוון השוק האמריקאי, עשויים להשפיע לטובה על שוק המניות המקומי וגם על מניות הביומד. סלקטיביות בבחירת מניות הייתה ונותרה שם המשחק.

 

לגבי השוק הגלובלי, אנחנו חוזרים על ההערכות שלנו ששנת 2014 תהיה שנה חיובית לשוק המניות, אם כי השוק תנודתי כפי שאנחנו רואים. ההערכות שלנו חיוביות הן לגבי השוק האמריקאי, הן לגבי השוק האירופי והן לגבי השווקים המתעוררים, עקב ההערכה כי שווקים אלו סבלו בשנתיים האחרונות מסנטימנט שלילי והם יתקנו בתשואה עודפת יחסית למדינות המפותחות.

 

  • Facebook Clean
  • Twitter Clean
  • LinkedIn Clean

© 2014 by Aviv Asset Management